Dzieci z Przedszkola Miejskiego Integracyjnego nr 32 "Tęczowa Dolina" w Słupsku wyruszyły w podróż do pobliskiego Portu w Ustce. Zwiedzili "Latarnię Morską", mimo tego iż, było do pokonania kilka pięter, dały radę!!! - Wspaniałe z nich zuchy. Podziwiały z góry cudowne widoki nadmorskiego wybrzeża.
W drodze powrotnej odwiedziły Kapitanat Portu, dzięki uprzejmości Pana kapitana, dzieci mogły zaobserwować na czym polega kierowanie ruchem statku w porcie i na redzie. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy Pana bosmana. Po wyjściu z Kapitanatu zwiedziliśmy kładkę, która pozwala mieszkańcom przejść na zachodnią część mola. Ostatnim etapem naszej podróży było wspólne zdjęcie z legendarną Syrenką Ustecką.
„Twórczość plastyczna dzieci jest uniwersalnym środkiem
służącym do wypowiadania najgłębszych pragnień i przeżyć.
Jest także źródłem najwspanialszych wzlotów myśli twórczej,
realizacją najskrytszych marzeń dostarczających uśmiechu
i szczęścia dzieciom,
a także licznym rzeszom miłośników tej twórczości.
Jest to język łączący uczuciami przyjaźń dzieci i dorosłych całego świata.”
STANISŁAW POPEK
Morska Szkoła Podstawowa w Gdańsku. Przez cały rok szkolny wykonujemy wiele prac plastycznych związanych z morzem. W świetlicy oraz podczas lekcji tematy marynistyczne są nam bliskie. Dzieła dzieci można zobaczyć na zdjęciach.
W miniony piątek w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku uczniowie i nauczyciele z Ustki, Zagórzycy, Słupska, Kobylnicy, Bierkowa, Łeby, Objazdy i Wejherowa pod kierunkiem kmdra ppor. rez. dr Dariusza Kloskowskiego – inicjatora spotkań z nawigacją (Fundacja Inicjatyw Niekonwencjonalnych – Sub Ventum) i Mirosława Lamkowskiego (Szkoła Żeglarstwa MAGOLA) zgłębiali tajniki obcowanie z mapami morskimi, uczyli się podstawowych pojęć związanych z nawigacją, określali i wyznaczali pozycje na mapach morskich, wyznaczali kursy. W przerwie zajęć uczniowie poznawali podstawowe węzły żeglarskie: węzeł ratowniczy, szotowy i bramszotowy.
Czytaj więcej: Interdyscyplinarne zabawy nawigacyjne na mapach morskich - Słupsk
Szkolnych animatorów edukacji morskiej - tych, kórzy kontunułuja przygodę z PPEM i tych, którzy swój udział w Programie rozpoczynają, zapraszamy na pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie SIECI!
Termin: 13 listopada 2019, godz. 11:00-13:30
Czas trwania: 3 godz. dydaktyczne
Adresaci:
szkolni animatorzy edukacji morskiej - nauczyciele ze szkół i placówek województwa pomorskiego uczestniczących w Pomorskim Programie Edukacji Morskiej
Miejsce: siedziba PoZŻ, Gdynia, al. Jana Pawła II 11
Czytaj więcej: Sieć 16: Sieć szkolnych animatorów edukacji morskiej (sieć wojewódzka)
W Szkole Podstawowej im. R. Traugutta w Wojanowie odbyła się wystawa prac konkursowych „Statek moich marzeń”. Uczniowie klasy 3b przynieśli samodzielnie zaprojektowane i wykonane projekty statków, łodzi, żaglowców. Były to zarówno prace przestrzenne, jak i prace wykonane na kartkach formatu A3. Wystawa prac trwała kilka tygodni. Rozstrzygnięcie konkursu, odbyło się na drodze głosowania uczniów. Na uroczystym apelu zostały wręczone nagrody dla zwycięzców.
Agnieszka Paszko
Czytaj więcej: Interdyscyplinarne zabawy nawigacyjne na mapie morskiej - CZĘŚĆ I
Czytaj więcej: Interdyscyplinarne zabawy nawigacyjne na mapie morskiej - CZĘŚĆ II
Uczniowie Morskiej Szkoły Podstawowej im. A. Doby wzięli udział w spotkaniu z Aleksandrem Dobą. Nasz patron to bardzo ciekawy człowiek, który z wielką pasją opowiadał nam o swych morskich przygodach. Było też mnóstwo dobrej zabawy. Mamy nadzieję na kolejne fascynujące spotkanie z Panem Dobą.
Klasy młodsze Morskiej Szkoły Podstawowej im.A.Doby w Gdańsku bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach organizowanych przez narodowe Muzeum Morskie. To na nich przenosimy się do dawnego Gdańska, poznajemy pracę marynarza czy słuchamy legend o naszym mieście.
W Morskiej Szkole Podstawowej im. A. Doby działa SZKOLNA GAZETKA "NA FALI". Cena to jedyne 2zł, z czego 1zł przeznaczymy na pomoc Podopiecznym Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Gdańsku, a resztę kwoty na pokrycie kosztów związanych z kolportażem gazety. "Najtrudniejsze jest zdecydowanie się działanie, reszta to kwestia wytrwałości". W gazetce znajdują się artykuły pisane przez uczniów. Tematy wybierają uczniowie, ale często związane są one z morskością, która jest w naszej szkole codziennością.
Morska Szkoła Podstawowa im. A. Doby w Gdańsku. Akcja „Ergometry w twojej szkole”. Urządzenia nazywane ergometrami wioślarskimi zastępują w okresie zimowym prawdziwe łodzie wioślarskie. Ćwiczymy swoje mięśnie, aby być gotowymi na sezon letni. jesień i zima to dla sportów wodnych również czas przygotowań.
W Parku Edukacji Żeglarskiej w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej odbywać się będą zajęcia dla uczniów szkół podstawowych. Zajęcia prowadzone w formie warsztatów będą wprowadzeniem dzieci do żeglarskiego świata w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS za pomocą narzędzi dydaktycznych, sprzętu żeglarskiego oraz technologii, w tym symulatorów żeglarstwa. Spotkania odbywac się będą pod opieką wykwalifikowanej kadry. Link do rejestracji 20-30 osobowych grup uczniowskich: https://www.polsailing.pl/polsailing-park-edu
Zapraszamy nauczycieli z województwa pomorskiego wszystkich etapów kształcenia do udziału w konkursie: „Zajęcia na fali” Konkurs dla nauczycieli na scenariusz zajęć edukacyjnych o tematyce morskiej.
Celem Konkursu jest propagowanie tematyki związanej z szeroko rozumianą edukacją morską1, powiązaniu podstaw programowych poszczególnych przedmiotów szkolnych i innych zajęć edukacyjnych z zagadnieniami wynikającymi z nadmorskiego położenia naszego regionu, rozwijanie kreatywności nauczycieli, aktywizowanie nauczycieli i uczniów do poznawania nadmorskiego potencjału Pomorza, wszechstronny rozwój młodych Pomorzan, w tym kształtowanie u nich kompetencji kluczowych oraz tożsamości regionalnej, poprzez wykorzystanie dorobku projektu edukacyjnego pn. „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy”, morskiej tradycji regionu oraz zasobów gospodarczych i możliwości wynikających z położenia geograficznego województwa pomorskiego.
Pomorski Związek Żeglarski zaprasza na kursy instruktorskie na stopień NAUCZYCIEL ŻEGLARSTWA PZŻ i INSTRUKTOR ŻEGLARSTWA PZŻ. Kurs weekendowy podzielony jest na dwie części:
Część teoretyczna w okresie jesienno-zimowym: rozpoczęcie kursów sobota 16 listopada godz. 16. Zajęcia będą odbywać się co drugi tydzień w soboty od godz. 16 – 5 godzin lekcyjnych oraz niedziele od godz. 10 – 6 godzin lekcyjnych. Zakończenie części teoretycznej kursów nastąpi na przełomie stycznia i lutego 2020 r. Miejsce zajęć: sala konferencyjna PoZŻ w Gdyni przy Skwerze Kościuszki.
Czytaj więcej: KURSY: NAUCZYCIEL ŻEGLARSTWA PZŻ i INSTRUKTOR ŻEGLARSTWA PZŻ
Zespół Szkół Morskich w Gdańsku zaprasza miłośników fotografii i morza do udziału w Pomorskim Konkursie Fotograficznym „MORZE OBIEKTYWEM RYSOWANE”. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych Pomorza, a jego celem jest promowanie piękna Bałtyku i polskich wybrzeży. Nagrodą główną dla 3 laureatów w kategorii szkoły ponadpodstawowe jest rejs żaglowcem „Generał Zaruski”. Prace należy przesłać do 8 stycznia 2020 r. na adres: Zespół Szkół Morskich, ul. Wyzwolenia 8, 80-537 Gdańsk.
Czytaj więcej: Pomorski Konkurs Fotograficzny "Morze obiektywem rysowane"
Słupski Oddział Ligi Morskiej i rzecznej oraz zaprasza uczniów szkół podstawowych Pomorza do udziału w VI Pomorskiem Festiwalu Piosenki Marynistycznej „MARINA 2019”. Termin przesyłania zgłoszeń upływa 20 listopada 2019 r. Festiwal odbędzie się 29 listopada 2019 r. w sali teatralnej Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy, ul. Wodna 20. Przewidywana godzina rozpoczęcia 11:30.
Zgłoszenie udziału nazeży wysłać za pośrednictwem formularza rejestracyjnego na stronie internetowej festiwal-marina.pl.
Czytaj więcej: Marina 2019 - Pomorski Festiwal Piosenki Marynistycznej
Kierunek polityki oświatowej nr 2: Wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych
Termin: 17 października 2019, godz. 15:30-17:00
Forma: warsztaty
Czas trwania: 1 godz. dydaktyczne
Cena: forma bezpłatna
Miejsce: sala konferencyjna ODN Słupsk, ul. Poniatowskiego 4a
Adresat: zainteresowani nauczyciele wszystkich specjalności i etapów kształcenia, szkolni animatorzy edukacji morskiej ze szkół przystępujących do PPEM.
Kierunek polityki oświatowej nr 2: Wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych
Termin: 16 października 2019, godz. 15:30-17:00
Forma: warsztaty
Czas trwania: 1 godz. dydaktyczne
Cena: forma bezpłatna
Miejsce: SP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chojnicach ul. 31-go Stycznia 21/23
Adresat: zainteresowani nauczyciele wszystkich specjalności i etapów kształcenia, szkolni animatorzy edukacji morskiej ze szkół przystępujących do PPEM.
Odwiedza nas 62 gości oraz 0 użytkowników.