Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy. Młode zeglarki z SP 4 w Słupsku właśnie zakończyły przygodę z żeglowaniem na jachcie Por favor. Było cudownie. Jeszcze tylko ostatnie sprzątanie, pamiątkowe zdjęcie i wracamy na ląd. Bardzo dziękujemy naszemu kapitanowi Janowi Piernikarczykowi(za cierpliwość,wyrozumiałość i cenne wskazowki), Panu Leopoldowi Naskrętowi za koordynację projektu oraz Fundacji Aktywnie i Zdrowo; Fundacji Rozwoju Polskiego Żeglarstwa Regatowego;Pomorskiemu Związkowi Żeglarskiemu za umożliwienie odbycia rejsu. Podczas rejsu odwiedziliśmy Gdynię, Gdańsk, Hel, Jastarnie. Miła atmosfera i nowe umiejętności żeglarskie zapamietamy na długo!
Hufiec ZHP Puck organizował biwak żeglarski nad jeziorem Żarnowieckim. Ze szkoły w Choczewie w zajęciach uczestniczyło 8 dzieci. W programie było min. zaznajomienie uczestników z nazewnictwem żeglarskim oraz żeglowanie po jeziorze. Płynęliśmy z Lubkowa do Nadola na żaglach, ale w trasie powrotnej ze względu na burzę i deszcz nasze jachty płynęły na „holu”.
Piknik Żeglarsko-Morski, który odbył się 25 września 2019 r. na stawku Łabędzim w Słupsku, zorganizowany został w ramach obchodów Roku Ligi Morskiej i Rzecznej ustanowionego przez Senat RP. Głównym organizatorem wydarzenia była Liga Morska i Rzeczna Oddział w Słupsku.
Klasa Va matematyczno - marynistyczna ze Szkoły Podstawowej w Kobylnicy uczestniczącej w PPEM wzięła udział w lekcji samorządności prowadzonej przez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz w rejsie na żaglowcu Zawisza Czarny w ramach projektu ,,Pomorze na morze'' pod honorowym patronatem marszałka województwa pomorskiego - Mieczysława Struka.
Uczniowie SP Kobylnica wzieli udział w pikniku edukacyjnym z okazji Centralnych obchodów święta Krajowej Administracji Skarbowej w Gdyni połączonych ze 100-leciem Odrodzenia Polskiej Skarbowości. Podczas Pikniku zaprezentowano specjalistyczne pojazdy oraz współpracujących służb: Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej i Marynarki Wojennej, a także pokazy morskich jednostek patrolowych oraz wystawę poświęconą 100-leciu Odrodzenia Polskiej Skarbowości. Dzieci z klasy Va Szkoły Podstawowej w Kobylnicy zwiedzały równeż Białą Fregatę ,,Dar Pomorza''.
25-osobowa grupa uczniów z naszej szkoły, wyróżnionych w zeszłym roku świadectwami z czerwonym paskiem, stypendyści, Mistrzowie Dobrych Manier, Frekwencji itp. 18 września br. zwiedzali gdyńskie nabrzeże. Uczestniczyli w lekcji samorządności oraz popłynęli w rejs Zawiszą Czarnym. Wydarzenie zostało organizowane w ramach projektu Pomorze na morze.
Ustecka "Dwójka" rozpoczęła udział w PPEM rejsem na Zawiszy Czarnym. Rejs poprzedzony był lekcją o samorządności, która odbyła się w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu "Pomorze na morze".
14 Słupska Wodna Wielopoziomowa Drużyna Harcerska "BLIZA" zaprasza na zbiórki drużyny. Jesteśmy drużyną harcerska o specjalności wodnej. Składamy się z dwóch pionów: harcerzy i harcerzy starszych. Wbrew pozorom nie zajmujemy się tylko żeglowaniem, ale również tym co robią “zwykli” harcerze m.in.
- żeglujemy!
- sadzimy lasy, bo kochamy i dbamy o naturę!
- uczestniczymy w rajdach pieszych, bo ruch to zdrowie!
- bierzemy udział w akcjach charytatywnych, bo los potrzebujących nie jest obojętny!
- jeździmy na obozy i biwaki, gdzie poznajemy wiele wspaniałych osób!
Zapraszamy pięcioosobowe reprezentacje szkół uczestniczących w PPEM na Piknik Żeglarsko-Morski do Słupska, który odbędzie się 25 września br. na Stawku Łabędzim w godzinach od 10.00 do 13.00. Udział w Pikniku jest bezpłatny.
O kwalifikacji do udziału w wydarzeniu decyduje kolejność zgłoszeń.
W Pikniku mogą też uczestniczyć szkoły/placówki, które już przesłały zgłoszenie do udziału w PPEM na rok szkolny 2019/2020.
Dojazd na Piknik - na koszt własny i we własnym zakresie.
O zakwalifikowaniu do udziału w PIKNIKU decyduje
KOLEJNOŚĆ zgłoszeń.
NABÓR ZAMKNIĘTY!
Czytaj więcej: Zaproszenie na Piknik Żeglarsko-Morski do Słupska
Czytaj więcej: PIERWSZE CERTYFIKATY UDZIAŁU W PPEM PRZYZNANE!
4 czerwca 2019 roku w ramach projektu w klasie I b w ZSP w Choczewie odbyły się zajęcia plastyczno-muzyczne ,których temat brzmiał ,,W morskich głębinach”. Celem zajęć było poszerzenie wiedzy uczniów na temat organizmów żyjących w wodzie, rozwijanie sprawności manualnych, rozwijanie wyobraźni i fantazji. Na początku lekcji dzieci próbowały odpowiedzieć na pytanie ,,Co to jest morze?”.Następnie słuchając nagrania z szumem morza przystąpiły do wykonania pracy plastycznej przedstawiającej życie w morskich głębinach.
29-31 maja 2019r. klasa VIA wybrała się na wycieczkę do Gdańska. W czasie pobytu realizowane były treści z edukacji morskiej:
1. Znaczenie Gdańska dla Polski na przestrzeni dziejów
2. Gdańsk miasto portowe
3. Budowa statków – stocznia
4. Żegluga morska: pasażerska, transportowa
Treści z ww. tematów omawiano podczas zwiedzania. Bardzo dużym urozmaiceniem wycieczki były ciekawe „opowieści” pani przewodnik. Grupa 16 osób wybrała się w rejs na Westerplatte.
Tadeusz Huk
23 maja 2019 r. w klasie I a, odbył się konkurs plastyczny pt. „Samotny żagiel”. W konkursie uczestniczyło 18 uczniów z klasy I a .Konkurs polegał na wykonaniu prac plastycznych techniką „mokry w mokrym”. Wszystkie prace zostały nagrodzone. 27 maja 2019 r. w klasie I a, odbyły się warsztaty muzyczne pt. „Śpiewamy szanty”, w których uczestniczyło 18 uczniów z klasy I a .Dzieci słuchały szant oraz nauczyły się piosenki pt.” Z szeklą w herbie”, do której stworzyły samodzielnie akompaniament. 4.06.2019 r odbyły się zajęcia muzyczne z edukacji morskiej w klasie 2 a i 2 b. W zajęciach wzięło udział 24 uczniów z klasy 2 a i 23 uczniów z klasy 2 b. Jako wprowadzenie do tematu uczniowie wysłuchali piosenkę „Sztorm” (Izabela Wałaszewska). Następnie rozmawialiśmy o pogodzie, jaka może wystąpić na morzu, wyjaśniając pojęcia: flauta, bryza, szkwał, huragan, sztorm. Uczestniczyli tez w zabawie ruchowej „Pogoda na morzu” – dzieci ćwiczą zgodnie z poleceniami nauczyciela. Dnia 5.06.2019 r. r odbyły się zajęcia plastyczne z edukacji morskiej w klasie 2 a i 2b. W zajęciach wzięło udział 23 uczniów z klasy 2 a i 23 uczniów z klasy 2 b.
24 marca 2019 r. podczas spotkania Zespołu ds. edukacji morskiej Pomorskiej Rady Oświatowej, które odbyło się w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, został zatwierdzony system certyfikowania szkół i placówek oświatowych uczestniczących w Pomorskim Programie Edukacji Morskiej. Poniżej zamieszczamy dokumenty do certyfikacyji.
KOLEJNY TERMIN NADSYŁANIA WNIOSKÓW O CERTYFIKACJĘ UDZIAŁU W PPEM - 31 STYCZNIA 2021 r.
Czytaj więcej: System certyfikowania udziału szkół i placówek oświatowych w PPEM
![]() |
W dniach 7-8 czerwca w Łebie odbyła się II Konferencja Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej. Jej celem było określenie roli i zadań szkolnych animatorów edukacji morskiej.
Na spotkanie przybyli dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, szkolni animatorzy Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej, nauczyciele, przedstawiciele klubów żeglarskich i instytucji zainteresowanych realizacją edukacji morskiej.
Konferencję otworzyły Bożena Żuk, dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku i Iwona Poźniak, konsultant ODN. Wśród obecnych byli: Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Oświaty i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego; Barbara Ogrodowska, wicestarosta powiatu Nowy Dwór Gdański; Renata Ropela, dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku; Teresa Szakiel, zastępca dyrektora ds. edukacji Departamentu Edukacji i Sportu UMWP; Aleksandra Bąkowska, przewodnicząca zespołu ds. edukacji morskiej Pomorskiej Rady Oświatowej; prezes słupskiego oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej Jan Wild; Maciej Barański, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Łebie; Krzysztof Michnal – dyrektor Szkoły Morskiej w Gdyni.
Umiejętność wiązania węzłów jest niezwykle przydatna nie tylko w żeglarstwie! Ale to też nie łatwa rzecz! Uczniowie z kółka turystyczno-geograficznego postanowili podjąć wyzwanie i nauczyć się wiązania kilku z nich. Początki były bardzo trudne! Na twarzach uczniów widać było zrezygnowanie… Ale po wielu męczących próbach udało się opanować umiejętność wiązania aż pięciu węzłów!
Czytaj więcej: Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta w Wojanowie
20 maja 2017 r. na zaproszenie Gdyńskiego Centrum Sportu wzięliśmy udział jako współorganizatorzy w inauguracji sezonu wodnego i żeglarskiego, projekcie Wodna Fiesta - popularyzującym aktywność słuchaczy na wodzie. Podczas promocji edukacji morskiej w osobnym,naturalnie klimatyzowanym namiocie usytuowanym w Marinie Gdynia w pełnym słońcu i w morskim stylu zainaugurowaliśmy jako CKZiU Nr 3 wraz z Oddziałem Gdynia LMiR sezon żeglarski na Pomorzu. Było to fantastyczne święto słuchaczy i nauczycieli, członków Ligi Morskiej i Rzecznej - miłośników aktywnego spędzania czasu na wodzie. Poprzez udział w konkursach i nauce ratownictwa morskiego/ medycznego na wodzie wspólnie z psami - ratownikami mogliśmy poczuć dreszczyk emocji w...chwilach zagrożenia życia na akwenach. Dla poszerzenia cennych informacji, niektóre firmy zaprosiliśmy z pokazami do naszej szkoły.
Szkoła Podstawowa nr 86 w gdańsku
Temat: Na styku lądu i wody.
Cel zajęć:
- zapoznanie uczniów z typami morskiego wybrzeża,
- rozwijanie zdolności plastycznych/technicznych oraz kreatywnego myślenia.
Realizacja tematu:
- prezentacja zdjęć różnych typów wybrzeży,
- lokalizacja różnych typów wybrzeży na mapie Europy,
- prezentacja procesów brzegowych (akumulacja, abrazja,)
- wykonanie przez uczniów modeli wybrzeży występujących w Polsce
Morska Szkoła Podstawowa im. A. Doby uczestniczyła w otwartych Mistrzostwach Gdańskich Szkół w Smoczych Łodziach na basenie, do których wystawiliśmy dwa roczniki: 2006 i młodsi oraz 2003 i młodsi. Wielki sukces osiągnęła nasza młodsza grupa, która zajęła 3 miejsce, natomiast starsi swoje zawody zakończyli na ćwierćfinale. Wielkie brawa należą się wszystkim uczestnikom, ponieważ większość z nich pierwszy raz w życiu siedziała w Smoczej Łodzi. Za rok znowu startujemy i tym razem wygrywamy!
Czytaj więcej: Mistrzostwa Gdańskich Szkół w Smoczych Łodziach
Odwiedza nas 25 gości oraz 0 użytkowników.