fffTrwa V Konkurs o Tytuł Pomorskiego Mistrza Nawigacji. 4 marca zostały przeprowadzone półfinałowe eliminacje rejonowe w Pomorskiej Szkole Żeglarstwa i Edukacji Morskiej Pomorskiego Związku Żeglarskiego w Gdyni oraz w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.

W pierwszym, szkolnym etapie konkursu, 12 lutego uczestniczyło 74 uczniów klas VI-VIII z 18 szkół podstawowych województwa pomorskiego. Uczniowie musieli rozwiązać składający się z 20 pytań test z teorii nawigacji. Do półfinału zakwalifikowało się 15 uczniów z rejonu gdyńskiego i 36 z rejonu słupskiego, z których 49 przystąpiło do eliminacji, reprezentując szkoły podstawowe z Gdyni, Rumi, Słupska, Częstkowa, Kobylnicy, Ustki, Zagórzycy, Łeby, Szemudu, Maszewa Lęborskiego, Leźna, Bierkowa i Zaleskich.

Tematem II etapu Konkursu było trudne, złożone zadanie nawigacyjne. Wymagało od młodych nawigatorów zarówno wiedzy geograficznej, kartograficznej, jak i biegłości matematycznej na wysokim i specjalistycznym poziomie, daleko odbiegającym od podstawy programowej szkoły podstawowej. Uczniowie, aby je rozwiązać, musieli wykazać się szybkością przeprowadzania operacji rachunkowych, zdolnościami kreślarskimi w precyzyjnym nanoszeniu na mapę kursów i pozycji, umiejętnością korzystania z mapy, tabel i tablic nawigacyjnych oraz sprawnością  posługiwania się przyborami nawigacyjnymi.

Finał Konkursu odbędzie się 25 marca w Słupsku. Kto weźmie w nim udział będzie wiadomo po ogłoszeniu wyników etapu rejonowego i listy uczniów zakwalifikowanych do ostatecznej potyczki nawigacyjnej, która wyłoni Pomorskiego Mistrza Nawigacji 2020.

Ekspertami i jurorami,  wspierającymi organizacyjnie i merytorycznie Konkurs są: kmdr. ppor. rez. dr. Dariusz Kloskowski z Fundacji Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub ventum”, sekretarz Zarządu Pomorskiego Związku Żeglarskiego – kpt.j. Leopold Naskręt oraz Konstancja Kloskowska – uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku, która w ramach wolontariatu pomaga w organizacji wydarzenia.

Organizatorami konkursu są: Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Pomorski Związek Żeglarski oraz Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub ventum” w Słupsku. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk.

Jan Morisson,
Iwona Poźniak
P_20190918_140653.jpg
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Konkurs

Baner PPEM konkurs samorzady

oprogramie

modul1

modul2a

Rok szkolny 2019/2020 Uczestnicy

z Zaleskie

PPEM w szkołach

szkolne PPEM

„Zajęcia na fali”

PPEM konkurs nauczyciel logo

Przykłady dobrych praktyk

Certyfikacja

Zasady certyfikacji

szukaj

Logowanie

Statystyki

Użytkowników:
7
Artykułów:
308
Odsłon artykułów:
616054

Odwiedza nas

Odwiedza nas 120 gości oraz 0 użytkowników.

Joomla templates by Joomlashine
Joomla Extensions